Česká ekonomika rostla v minulém roce pomaleji

15. 2. 2019

Ačkoliv ve srovnání s rokem 2017 nebyly loňské výsledky růstu české ekonomiky tak vysoké, ekonomové se shodují, že výsledek je překvapující. V prvním čtvrtletí roku 2018 ekonomika posílila o 4,1 %, v dalších kvartálech už se růst pohyboval okolo 2,5 %. Celoroční průměr tak oproti roku 2017 s 4,5% růstem byl pouze 3 %.

Podobné tendence zpomalování růstu se dají očekávat také v letošním roce. Většina odhadů pro letošní rok se pohybuje mezi 2,5 % až 3 %, kdy Ministerstvo financí a Česká bankovní asociace odhadují letošní růst na 2,5 % a 2,6 %. Naopak Česká národní banka věří růstu ekonomiky o 2,9 %. A co za růstem ekonomiky stoji? Z komentáře Českého statistického údaje vyplývá, že hlavním tahounem je spotřeba domácností spolu s růstem investičních výdajů.

Sledujete českou ekonomiku, ale především výsledky své firmy? Povinnosti obchodních společností a jejich statutárů se neustále mění a rozrůstají. Svědčí o tom i rozsáhlá novela zákona o obchodních korporací s předpokládanou účinností 1. ledna 2020. Udělejte si s námi jasno na celostátní konferenci Aktuální problémy statutárů a dopady rozsáhlé novely ZOK.