Česku se stále daří v exportu, zejména díky stabilní koruně a nízkým cenám ropy

22. 4. 2016

Zahraniční obchod České republiky opět zažívá pozitivní vývoj. Ukázala to aktuální data týkající se konkurenceschopnosti českých společností na evropském i globálním trhu. Letos v únoru export meziročně narostl o 4,5 % a bilance zahraničního obchodu skončila přebytkem 22 miliard korun. Přispívá k tomu nejen stabilní koruna, ale i nízké ceny ropy. Ministr Jan Mládek pozitivní bilanci připisuje také proexportní orientaci současné vlády. Informace přinesl server BusinessInfo.cz.

Exportéři kladně hodnotí devizové intervence vedoucí k udržení kurzu české měny. Tím je zaručena dlouhodobá stabilita a odpadá potřeba řešit kurzové výkyvy. Naopak vývozci musí čelit tomu, že řada exportních trhů roste pomaleji než u nás, nejčastěji o méně než 2% ročně, s výjimkou Polska.

Klíčová je podle hlavy Ministerstva průmyslu a obchodu role malých a středních podniků. Ty se MPO bude stále snažit podporovat. Za klíčový krok ministr považuje ještě větší posílení konkurenceschopnosti českých firem na trzích třetích zemí, a to skrze dohody o volném obchodu. Nyní se hlasitě jedná o dohodě o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) mezi EU a USA.

Zajímá Vás zahraniční obchod? Navštivte některý z našich chystaných seminářů - v květnu a červnu se můžete těšit na kurzy o INTRASTATu, mezinárodním zdaňování a novém celním kodexu EU. Sledujte naše webové stránky.