Další novela zákona o DPH byla schválena 9. února

 

Změny ve stanovení místa plnění

Na základě směrnice Rady 2008/8/ES ze dne 12. února 2008, kterou se mění směrnice 2006/112/ES, pokud jde o místo poskytnutí služby, byly již provedeny změny v pravidlech pro určení místa plnění u služeb k 1. 1. 2010. S účinností od 1. 4. 2011 jsou provedeny další změny pravidel pro určení místa plnění u služeb kulturních, uměleckých, sportovních, vědeckých, vzdělávacích, zábavních, výstav a veletrhů a podobných služeb. Česká republika měla tuto změnu implementovat do zákona o DPH již s účinností od 1. 1. 2011.

 

Od 1. 4. 2011 dojde ke změně pravidla pro stanovení místa plnění při poskytování služeb kulturních, uměleckých, sportovních, vědeckých, vzdělávacích, zábavních, výstav a veletrhů a podobných služeb. V současně platném zákoně o DPH je místo plnění u takto poskytovaných služeb upraveno v § 10b ZDPH a ve Směrnici v čl. 53 a 54. U těchto služeb je místem plnění místo, kde se akce skutečně koná, a toto pravidlo se dosud uplatňuje bez ohledu na to, kdo je příjemcem služby, zda osoba povinná k dani, nebo osoba nepovinná k dani. Okruh akcí v oblasti kultury, umění, sportu, vědy, vzdělávání, zábavy a podobných služeb, tzn. i konferencí, seminářů, veletrhů a výstav, u kterých se uplatňují podle § 10b ZDPH zvláštní pravidla pro určení místa plnění, se od 1. 4. 2011 nemění. S účinností od 1. 4. 2011 dojde k transpozici změn upravených od uvedeného data ve Směrnici do § 10b ZDPH. Změny se týkají služeb uvedených v § 10b ZDPH poskytovaných osobám povinným k dani. Nadále se místo plnění bude určovat v místě konání příslušné akce, avšak pouze u služeb, které spočívají v oprávnění vstupu na tyto akce. U ostatních služeb vymezených v § 10b ZDPH včetně služeb organizátora těchto akcí se bude místo plnění určovat podle základního pravidla upraveného v § 9 odst. 1 ZDPH, tj. podle místa usazení příjemce takové služby.        

 

Změny osvobození při dovozu zboží

Směrnice Rady 2009/69/ESze dne 25. června 2009, kterou se mění směrnice 2006/112/ES, pokud jde o daňové úniky spojené s dovozem, stanoví zejména nová opatření v boji proti daňovým podvodům při dovozu zboží. Zpřísněny budou podmínky pro osvobození od daně při dovozu zboží, je-li dovoz zboží spojen s následným dodáním zboží do jiného členského státu. Ve Směrnici jsou pravidla pro uplatnění osvobození od daně v těchto případech upravena v čl. 143 písm. d). Od 1. 4. 2011 se podle nově doplněného § 71g ZDPH uplatní osvobození při dovozu zboží spojeném s následným dodáním zboží do jiného členského státu jen v tom případě, pokud dovozce v okamžiku dovozu poskytne příslušným orgánům členského státu dovozu alespoň tyto informace:

a) své identifikační číslo pro DPH,

b) identifikační číslo pořizovatele, jemuž má být zboží dodáno do jiného členského státu,

c) podklady dokazující, že dovezené zboží je určeno k přepravě nebo odeslání z členského státu dovozu do jiného členského státu; členské státy však mohou stanovit, že tyto podklady se poskytují pouze na vyžádání.

 

Rozšíření zvláštního režimu pro dodání plynu a elektřiny a pro související služby, změna v uplatňování nároku na odpočet daně  

Směrnice Rady 2009/162/EU, ze dne 22. prosince 2009, kterou se mění některá ustanovení směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty, stanoví kromě rozšíření zvláštního režimu používaného na dodání plynu a elektřiny a na poskytování přímo souvisejících služeb (v § 7a ZDPH).

 

Dlouhodobý majetek vytvořený vlastní činností  

Novela zákona o DPH přináší změnu pravidel pro uplatnění odpočtu daně u dlouhodobého majetku pořízeného vlastní činností, pokud se jedná o majetek, který je po uvedení do užívání použit plátcem k uskutečnění plnění, u kterých má nárok na odpočet daně pouze v částečné výši. 

 

Rozšíření režimu přenesení daňové povinnosti na další plnění  

Směrnice Rady 2010/23/EU, ze dne 16. března 2010, kterou se mění směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty, členským státům umožňuje, aby v rámci boje proti daňovým únikům stanovily, že při prodeji emisních povolenek nebo při prodeji obdobných povolenek je osobou povinnou přiznat daň příjemce. Toto ustanovení sice není pro členské státy povinné, ale většina členských států je uplatní, rovněž ČR hodlá tuto možnost využít, a to u níže uvedených plnění:

  • dodání zlata (§ 92b; obdobná úprava je obsažena v § 92a ve znění platném do 31. 3. 2011),
  • dodání zboží uvedeného v příloze 5 zákona o DPH (§ 92c s účinností od 1. 4. 2011),
  • obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů (§ 92d s účinností od 1. 4. 2011 do 30. 6. 2015),
  • poskytnutí stavebních montážních prací (§ 92e s účinností od 1. 1. 2012).    

 

Další změny připravované v rámci novely zákona o DPH

Kromě změn, které musí ČR v legislativě DPH provést kvůli změnám směrnice o společném systému daně z přidané hodnoty, hodlá Ministerstvo financí předložit i řadu dalších návrhů; některé z nich byly již zmíněny i ve sdělovacích prostředcích:

Jako další nástroj v boji proti daňovým únikům je navrhováno zavedení institutu ručení ve shodě s čl. 205 Směrnice. Ručení se vztahuje na odběratele (příjemce zdanitelného plnění), pokud dodavatel-plátce daně neodvedl daň z tohoto plnění a odběratel „věděl nebo vědět měl a mohl vědět, že daň uvedená na dokladu nebude úmyslně zaplacena“.    

– Možnost vrácení DPH z nedobytných pohledávek.

– S účinností od 1. 4. 2011 jsou navrhovány změny týkající se opravy základu daně a výše daně v případech, kdy na základě obchodních vztahů dojde ke snížení nebo zvýšení ceny za uskutečněné zdanitelné plnění. Tyto opravy se považují za samostatná zdanitelná plnění, které plátci uvádí v řádném daňovém přiznání za příslušné zdaňovací období. Tímto způsobem, tj. v řádném daňovém přiznání, již nebude možné s účinností od 1. 4. 2011 provést opravy chyb, spočívající v nesprávně uplatněném daňovém režimu, v důsledku kterých plátce zvýšil svoji daňovou povinnost. V případech, kdy se plátce dopustí chyby tím, že postupoval jinak než stanoví zákon o DPH, bude povinen provést opravu takové chyby vždy podáním dodatečného daňového přiznání za podmínek upravených daňovým řádem, který platí s účinností od 1. 1. 2011.

Změna pravidel pro uplatnění nároku na odpočet daně: Jedná se o řadu věcných i formálních změn. Mezi významné změny patří zavedení jednoznačné zásady, že daní na vstupu je výhradně daň stanovená podle zákona o DPH, tj. pouze v takové výši, v jaké měla být podle zákonem stanovených podmínek uplatněna. S účinností od 1. 4. 2011 již nebude možné uplatnit daň na vstupu, která byla u přiajtého zdanitelného plnění uplatněna plátcem daně, který toto plnění uskutečnil, v nesprávně vyšší částce. V případě nároku na odpočet daně u tuzemských zdanitelných plnění bude uplatnění tohoto nároku umožněno až v okamžiku, kdy bude mít plátce k dispozici daňový doklad. Další věcné změny se týkají poměrování nároku na odpočet daně, postupu při úpravě a vyrovnání odpočtu daně.             

 

Novela zákona o DPH byla po schválení Poslaneckou sněmovnou podepsána panem prezidentem. Lze očekávat, že v první polovině března bude zveřejněna ve Sbírce zákonů.

 

Při aplikaci všech změn ZDPH Vám pomůže nejucelenější publikace na českém trhu DPH: Aktuální výklady a komentáře.

Další články

Nový stavební zákon od 1. 7. 2024: Základní principy povolení stavby v novém zákoně a lhůty úřadů

Novou metodiku, která počítá se zajištěním dietní stravy pro celiaky a žáky a studenty s dalšími dietami souvisejícími s jejich zdravotním stavem, představili...

Strava pro celiaky, diabetiky i další: Nová metodika řeší dietní stravu ve školách

Novou metodiku, která počítá se zajištěním dietní stravy pro celiaky a žáky a studenty s dalšími dietami souvisejícími s jejich zdravotním stavem, představili...

Další změny v dohodách: Jedna hlavní DPP, ty vedlejší budou s limitem

Ještě než nabydou účinnosti změny v dohodách od 1. 7. 2024, už se mluví o dalších. I přesto, že stále probíhají diskuse...

Stát vyčlenil 500 milionů pro dotace na odpadové hospodářství

V rámci 59. výzvy Operačního programu Životní prostředí se otevírá příjem žádostí o dotaci na podporu třídění odpadu a předcházení jeho...

Navýšení minimální mzdy v roce 2024

S novým rokem přichází spousta změn. Mezi ně patří mimo jiné navýšení minimální mzdy. Víte, kolik letos činí minimální mzda a...

ÚOOÚ udělil rekordní pokutu: 7,7 milionu korun za zasílání obchodních sdělení

Úřad pro ochranu osobních údajů uložil rekordní pokutu ve výši 7 700 000 korun za zasílání obchodních sdělení ve prospěch...