Další pokuta pro Facebook. Tentokrát zaplatí milion eur

19. 7. 2019

Gigant na poli sociálních sítí obdržel od italských úřadů další pokutu, tentokrát ve výši milionu eur (25,4 milionů Kč). Podle dosud zjištěných informací byly důvodem pokuty nezákonné kroky v kauze společnosti Cambridge Analytica.

Podle prohlášení italského úřadu pro ochranu osobních údajů Cambridge Analytica nezákonně získala přístup k údajům 87 milionů uživatelů sítě Facebook. Není to však poprvé, kdy známá sociální sít čelí sankcím z důvodu formy spolupráce se zmíněnou poradenskou firmou. V minulém roce udělil britský úřad pro ochranu osobních údajů Facebooku pokutu půl milionu liber (14 milionů Kč). 

Sociální sít čelila skandálům i v USA, a to ve spojitosti s volbami tamějšího prezidenta. Podle publikovaných zjištění Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů, které využila při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa. Po odhalení tohoto skandálu pak Facebook slíbil s Cambridge Analytica ukončit spolupráci.

A co vy? Opravdu nakládáte s osobními údaji podle pravidel? Stačí si pořídit Elektronický zpravodaj pro pověřence a GDPR budete mít v malíku.