Dotační program Zelená úsporám mění pravidla. O peníze za zateplení bude možné žádat i zpětně

22. 5. 2009

Státní fond životního prostředí mění měsíc po spuštění programu Zelená úsporám podmínky pro udělení dotací. Nové podmínky by měly začít platit během dvou týdnů a finanční pomoc by mohli získat i ti, kteří měnili okna třeba před čtyřmi lety, pokud navíc zateplí například střechu nebo podlahu a prokážou, že dosáhli státem požadovaných úspor.

Jak se pravidla pro dotace změní? Jeden konkrétní příklad: pokud jste před dvěma lety měnili okna a letos byste se chystali zateplit ještě střechu a fasádu, dosud by vám stát zaplatil polovinu nákladů jen na střechu a fasádu, navíc byste museli ještě přejít na kotel na biomasu nebo solární panely.

Po změně bude stačit jen zateplit střechu a fasádu a získáte polovinu nákladů i na okna. "Dům však musí po rekonstrukci splňovat námi požadované parametry, to se nemění," upozornil ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek. Na výměnu oken musí být zpětně zpracován ještě projekt.

Zelené dotace, kterých má podle odhadů ministerstva životního prostředí využít až 250 tisíc domácností, mnoho lidí nelákají. Měsíc po spuštění programu přišly na fond zatím jen čtyři žádosti. Ozývá se řada kritických hlasů. Programu je vyčítán pomalý start (seznam odborných firem a certifikovaných materiálů, které musí žadatelé využít, vznikl až dva týdny po jeho spuštění, rozjeté není stále ani zapojení bank do programu, kam by lidé pro "zelené peníze" měli chodit), lidé také kritizují podmínku „tří opatření“ (například zateplit strop, celý plášť budovy a kompletně vyměnit okna). Zájem o informace o dotacích byl obrovský, řadu lidí však podmínky nakonec odradily.

Plánované zmírnění podmínek není podle Štěpánka způsobeno malým zájmem o dotace, ale je spíše reakcí na požadavky lidí.

Změna parametrů nenaruší ani čerpání zelených peněz z příjmů od Japonska, které od Česka odkoupilo emisní povolenky. Asijská země si totiž vymínila, že povolenky koupí jen tehdy, když stavby, na něž se dotace vztahují, splní určitá kritéria úspornosti. "Program nezmírňujeme, jen ho otevíráme více lidem. Ti, kteří dostanou peníze za předchozí zateplení zpětně, musí prokázat stejnou úsporu, jako kdyby zateplovali až teď," podotkl Štěpánek.

Kdyby stát podmínky zmírnil, Japonsko by přestalo za kredity platit. Právě z Japonska má na zateplování českých domů přijít do programu nejvíce peněz.

Podle Štěpánka chystá stát další mírné změny v programu a zpřesnění podmínek, na co vše lze žádat. Například pro památkově chráněné stavby, kde lidé nemohou měnit okna za plastová, bude fond udělovat dotace na repasi oken.

Rozsáhlou problematiku dotací podrobně mapuje software Dotace a fondy, který za Vás zjistí, jaké dotace můžete čerpat a pomůže Vám s přípravou žádosti.