Inspektoři z ČOI získají utajenou identitu

25. 8. 2017

Podle novely zákona o České obchodní inspekci, kterou na návrh Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky schválili poslanci, budou kontroloři České obchodní inspekce zřejmě moci vystupovat v utajení. Skrytou identitu včetně krycích dokladů by mohli nově začít používat v případech, kdy jim hrozí bezpečnostní riziko či kdy ukázání občanského průkazů může znemožnit samotnou kontrolu. Právní normu, jejímž hlavním cílem je především posilování ochrany českých spotřebitelů, musí ještě schválit senát.

Podle novely by inspektoři také získali možnost vstoupit i do uzamčených skladových prostor včetně uzamykatelných kontejnerů. Pod větší kontrolou se ocitne rovněž podnikání na internetu. Provozovatelé webhostingu budou muset na výzvu České obchodní inspekce identifikovat toho, kdo si u něj webový prostor skutečně pronajímá. V minulosti totiž vznikaly podvodné internetové obchody, které na stránkách uváděly neúplné či úmyslně lživé informace o provozovateli (cizí či neexistující IČ), a ČOI v současnosti nemá pravomoc zjistit, kdo stránky skutečně provozuje.

Seznamte se všemi změnami v kontrolách pro firmy na tradiční konferenci Jak zvládnout kontroly firem v roce 2018 pod záštitou časopisu Statutární zástupce firmy. Pohodlně a na jednom místě Vám zprostředkujeme všechny informace o tom, co po vás budou v roce 2018 chtít při kontrole nejen z ČOI, ale také z inspekce práce, FÚ nebo ÚOOÚ – připravte se včas!