Chystáte se koupit nemovitost? Od listopadu nově zaplatíte daň z jejího nabytí

24. 10. 2016

Daň z nabytí nemovitosti bude nově od listopadu 2016 platit kupující, nikoliv prodejci, jak je tomu doposud. Novinka se bude týkat koupě či prodeje domů, bytů i pozemků a začne platit prvním listopadovým dnem. Její sazba se nemění, stále bude ve výši 4 %. Změna se dotkne všech kupních smluv, které budou doručeny katastrálnímu úřadu od 1. listopadu 2016.

V Senátu se dokonce hovořilo o možném snížení sazby této daně. Dokonce někteří pravicoví poslanci volali po jejím úplném zrušení. Aktuálně stát díky výběru daně z nabytí nemovitosti v průměru ročně vybere kolem 9 miliard korun, uvedl server BusinessInfo.cz. Usnadnění novela přinese obcím a městům, protože ty budou od této daně osvobozeny. Dle řady odborníků dojde také ke zjednodušení správy daně. Naopak problémy by mohly vyvstat v případech financování hypotékou. Kupující by také měli dávat pozor, aby daň nedopatřením nezaplatili dvakrát kvůli neaktuálním informacím v kupní smlouvě.

Co si od změny slibuje vláda? Doufá, že napomůže ke zvýšení transparentnosti, odstranění nejistot ve výkladu zákona, jež se této daně týká, a také zefektivnění jejího výběru. Nejde o žádnou legislativní novinku, tento obrat v jejím placení požadovalo Ministerstvo financí ČR pod vedením Miroslava Kalouska ještě za vlády Petra Nečase před několika lety.

Tyto a další daňové novinky roku 2016 a 2017 naleznete v naší multimediální publikaci DPH: Aktuální výklady a komentáře. Daňová témata také pokrývá řada našich odborných vzdělávacích kurzů, jejichž seznam naleznete na našich webových stránkách v sekci Vzdělávání.