Kurzarbeit pomůže firmám překlenout ruské embargo

11. 9. 2015

Již 1. října 2015 nabyde účinnosti novela zákona o zaměstnanosti, která mimo jiné zavádí příspěvek v době částečné nezaměstnanosti neboli kurzarbeit.

Zaměstnanci tak nepřijdou o svůj plat ani tehdy, když pro ně nebude mít firma práci. Místo úřadu práce tak mohou pracovníci díky kurzarbeitu počítat alespoň se 70 % původní mzdy ‒ 50 % bude od zaměstnavatele, 20 % od státu. Zaměstnanci tak nepřijdou o svou práci a firmy zase o kvalitní a vyškolené pracovníky.

Model částečné nezaměstnanosti se osvědčil v minulých letech v Německu, které díky němu bez větších problémů překonalo recesi. Nyní bude kurzarbeit zaveden i v České republice, kde má pomoci firmám během hospodářské krize, při přírodních katastrofách či politických sankcích, jako je aktuálně například ruské embargo na dovoz potravin z EU. Chce-li firma na státní příspěvek dosáhnout, musí kromě žádosti splnit i další zákonné podmínky a zavázat se, že zaměstnance nepropustí.

Seznamte se s novelou zákona o zaměstnanosti v multimediální publikaci Metodický poradce nové úpravy pracovního práva a využijte kurzarbeit i ve vaší firmě. V tomto díle naleznete například také důsledky novelizace zákoníku práce, praktické vzory smluv, komentáře i příklady z praxe.