Mobilní telefony ve školách – dostupný nástroj k šikaně?

30. 9. 2016

Telefony ve vyučování jsou ve školách stále větším problémem. Jaké pravomoci mají v této otázce učitelé? Problematikou se zabývá i ministerstvo školství, které zveřejnilo metodický pokyn. „Ministerstvo vydalo pokyn, kterým upravuje nošení mobilních telefonů a tabletů do vyučování. Samozřejmě nemůže zakázat dětem je do školy nosit, ale může upravit to, jak mají vypadat dané podmínky," sdělila redakci tisková mluvčí MŠMT Jarmila Balážová.

Školy mohou zakotvit podmínky používání mobilních telefonů do svého školního řádu. Ten může být podle mluvčí MŠMT ještě přísnější než pokyny ministerstva. Škola může například telefon v průběhu celého vyučování úplně zakázat.

Do povinností žáků lze do školního řádu zakomponovat plnění pravidel používání informačních komunikačních technologií, internetu a mobilních telefonů (během vyučování, o přestávkách, v prostoru školy). Stejně tak by se do řádu mělo dle metodického pokynu zařadit i stanovení postihů při nedodržování těchto pravidel.

Balážová dále uvedla, že se na metodickém pokynu ministerstva školství podílel i jeden z největších odborníků na šikanu v České republice – dr. Michal Kolář. Telefony se v rukou dětí totiž snadno stávají nástrojem k šikaně spolužáků nebo dokonce vyučujících.

Známý etoped Michal Kolář vede i workshopy v rámci našeho kurzu Specialista na řešení školní šikany a kyberšikany. Sledujte naše stránky a přihlaste se na tento akreditovaný vzdělávací kurz včas, brzy zveřejníme nové termíny na rok 2017!