Nová pravidla přidělování pásek pro označování lihu

28. 11. 2014

V první polovině listopadu schválila Poslanecká sněmovna novelu zákona o spotřebních daních.

Novela, jejíž účinnost se předpokládá k 1. 1. 2015, se mimo jiné snaží o další opatření vedoucí k zamezení daňovým únikům u pohonných hmot a zavádí i pravidla přidělování pásek pro označování lihu.

V současné době musejí výrobci a distributoři složit při převzetí kontrolních pásek kauci 500 000 Kč, pokud jich odebírají maximálně 25 000 ks; nad 25 000 ks činí kauce 5 000 000 Kč. Projednávaná novela vychází vstříc malým výrobcům, kteří odebírají omezené množství pásek, nově bude zavedena kauce ve výši 100 000 Kč pro ty, kteří chtějí označit maximálně 2 000 litrů lihu.

Návrh dále počítá se zřízením registru osob nakládajících se zvláštními minerálními oleji. Jde například o antikorozní či ložiskové minerální oleje, které nepodléhají spotřební dani, a nepoctiví podnikatelé je tak přimíchávají do pohonných hmot, zejména do nafty.

Přečtěte si informace také o dalších novinkách a změnách v legislativě z pera JUDr. Dušana Ružiče, Ph.D., z advokátní kanceláře Ružič & Partneři v časopise Statutární zástupce firmy, jediném titulu svého druhu u nás, který právě úspěšně završuje svůj třetí ročník.