Nová šance pro české firmy: EU ruší cla na zboží z Jižní Ameriky a Vietnamu

3. 7. 2019

Zástupci Evropské unie uzavřeli dohody o volném obchodu s Vietnamem a jihoamerickým obchodním blokem Mercosur. Ten tvoří státy Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay. Pro české exportéry tak dohody přináší nové možnosti.

Uzavřený pakt s Mercosurem není vůbec zanedbatelný. Jedná se totiž o historicky největší obchodní smlouvu, jakou kdy EU uzavřela. Ušetřit by tak měla čtyři mi­liardy eur ročně. Zároveň by měla vytvořit trh pro 780 milionů lidí. Vyjednávání se přitom táhlo dlouhých dvacet let.

Možnost dostat se na jihoamerický trh doposud komplikovala velmi vysoká cla. Kvůli nim se totiž menší podniky do riskantního kroku nepouštěly. Pozitivní ohlasy však v Jižní Americe střídá kritika se strany levice. Ta varuje před záplavou levnějšího zboží z Evropy a zhoršení podmínek pro tamější výrobce.

Co se týče očekávaného profitu z dohody s Vietnamem, EU očekává zrušení 99 procent cel ve vzájemném obchodě. Pravděpodobně největší vývoz se bude týkat automobilového průmyslu.

Nevíte, jak promítnou cla, dopravu a další náklady do ceny výrobku? Jednoduchá příručka Kalkulace a cenotvorba ve firemní praxi vám pomůže.