Nová zvýhodnění zdravotnických služeb nebudou platit pro všechny

28. 9. 2012

Poslanci včera schválili novely zákoníku práce a zákona o zdravotnické službě, kterými přiznávají zaměstnancům zdravotnických záchranných služeb nárok na pětitýdenní dovolenou a odchodné. Práce řidiče sanitky si stát (prostřednictvím krajských rozpočtů) bude cenit podobně jako třeba práce hasiče.

Nové výhody však budou náležet jen těm, kteří jako zdravotničtí pracovníci poskytují záchranné služby alespoň polovinu své pracovní doby po dobu patnácti let. Na odchodné budou mít nárok padesátiletí a starší záchranáři, s každým odslouženým měsícem navíc nad 15 let se odchodné zvyší o třetinu měsíčního platu. Záchranářský vysloužilec tak obdrží až polovinu svého ročního platu.

Premiér Nečas ve svém vyjádření pro média novelu kritizoval, protože podle něj zdravotničtí záchranáři na rozdíl od těch policejních a požárnických nejsou svázáni služebním poměrem a v podobně náročných profesích pracují tisíce dalších státních zaměstnanců.

Umění rozlišit na hranici tenké jako břitva, jaké zdravotnické činnosti by stát měl finančně podporovat a které by už měly být chápány jako čistě komerční, se věnuje i nejnovější aktualizace publikace DPH: Aktuální výklady a komentáře. Zkušená autorka vám na základě praktických příkladů mimo jiné poradí, kdy je zdravotní prohlídka zaměstnance osvobozena od placení DPH, a kdy naopak daň za zdravotní služby zaplatit musíte.