Nové nařízení o volném pohybu dat platí od 1. prosince

30. 11. 2018

Evropský parlament schválil nařízení o volném pohybu neosobních dat, které vejde v platnost 1. prosince 2018. Jde přitom o klíčový princip podpory v oblasti digitální ekonomiky.

Zprávu o volném pohybu neosobních dat uvítají čeští podnikatelé, kteří doposud musejí shromažďovat data zvlášť v každé zemi. Nově však budou moci jak firmy, tak veřejná správa veškerá neosobní data uchovávat a zpracovávat v jakékoli zemi Evropské unie. Stejně tak budou uživatelé moct využívat poskytovatele digitálních služeb z různých zemí, zatímco doposud si vždy museli vybírat pouze z těch, kteří měli v dané zemi datové centrum.

Kromě finanční náročnosti firmy trápila také právní nejistota související se změnou dodavatele a přesunem dat. Vyšší finanční náklady firem se také promítly do cenové politiky jejich služeb a zatížily spotřebitele i daňové poplatníky. Dosavadní situace a uvalování lokalizačních požadavků byly přitom neslučitelné s principy fungování jednotného digitálního trhu v EU.

V čem nařízení doplňuje GDPR a jak postupovat v případě, že zpracováváte osobní a neosobní data společně? Objednejte si Elektronický zpravodaj pro pověřence a buďte v obraze!