Nově schválená legislativa přináší zásadní změny v placení DPH na poslední chvíli

9. 11. 2012

Poslanecká sněmovna v poslední možné chvíli schválila vládní balíček, a zachránila tak současnou vládu Petra Nečase. Stěžejní novelizace legislativy přináší mnohem více změn než pouhý růst DPH v obou pásmech o jeden procentní bod, například vyšší zdanění osob s měsíčním příjmem nad 100 tisíc korun nebo zrušení daňového zvýhodnění pro pracující důchodce.

Jak však uvedl server Aktuálně, pokud Senát využije maximální možné lhůty k vrácení tohoto vládního balíčku a poté se ho rozhodne vetovat prezident Václav Klaus, může se stát, že v lednu bude platit doposud schválená sjednocená sazba DPH ve výši 17,5 %. Nová legislativa navíc tento původní cíl neruší, pouze jej o dva roky odsouvá. Premiér se již za případné komplikace podnikatelské veřejnosti omluvil, nejistota v komerční sféře ohledně budoucího vývoje násobená velmi omezeným časem k adaptaci na nová pravidla zůstává přesto vysoká.

Právě s cílem usnadnit co nejvíce českým firmám přechod na novou praxi od počátku příštího roku Nakladatelství Forum intenzivně připravuje kompletně přepracovanou podobu publikace DPH: Aktuální výklady a komentáře. Zkušené autorky v ní čtenáře nejenom seznámí s kompletním přehledem změn, které přináší velká technická novela, ale přinesou zejména zevrubné návody pro každou situaci při stanovení a placení DPH v roce 2013.