Novela školského zákona vstoupí v platnost – poslanci přehlasovali veto prezidenta

27. 5. 2016

Poslaneckou sněmovnou úspěšně prošla novela školského zákona, kterou na začátku května vetoval prezident Miloš Zeman. Poukazoval hlavně na velké finanční a administrativní nároky pro města a obce, které vzniknou v souvislosti s povinným předškolním rokem a nárokem dvouletých dětí na místo ve školce.

Novela zavede již od příštího roku sjednocené přijímací zkoušky na střední školy a za pět let i povinnou maturitu z matematiky. Nově také uzákoní nárok na umístění do mateřských škol postupně pro čtyřleté, tříleté a dvouleté děti. Nárok těch nejmladších by měl platit od roku 2020. Další novinkou, kterou novela zavádí, je povinný poslední ročník předškolního vzdělávání, a to již od září příštího roku. Novela se věnuje i otázce lesních školek, které budou chápány jako standardní mateřské školy.

Nejvíce kritizovanou změnou, kterou novela zavádí, je právě nedostatek reálných míst ve školkách. Ministryně školství Kateřina Valachová na to reagovala tímto tvrzením: „Otázka kapacit je zohledněna tím, že náběh tohoto opatření je určen na rok 2020. V roce 2020 pokud by polovina demografického vývoje dvouletých využila možnosti přístupu do mateřských škol, pak by to vypadalo tak, že už stávající kapacity by byly dostačující vyjma Prahy a Brna.“

Zajímá Vás dění ve školství a inkluzivní vzdělávání? Předplaťte si odborný zpravodaj Integrace a inkluze ve školní praxi!