Novela zákona o důchodovém pojištění má přinést úlevu horníkům

13. 6. 2016

Poslanecká sněmovna v květnu podpořila novelu zákona o důchodovém pojištění, která má umožnit zvyšování důchodů i nad rámec zákona. Penze by mohly vzrůst až o 2,7 %, tedy o 300 Kč měsíčně.

Sněmovna dále podpořila návrh na úlevu horníkům, přičemž všichni, kteří odpracovali určitý počet směn v hlubinných dolech, budou moci odejít do důchodu o 7 let dříve. Zároveň novela počítá s tím, že se horníkům, kteří odejdou do důchodu dříve, budou penze vypočítávat tak, aby nebyli postihováni kratší dobou na pojištění.

Podle schváleného návrhu by horníci mohli odejít do řádného důchodu již v 58 letech. Za sebou by měli mít 3300 směn v dole a 2200 směn v uranovém dole. Počítá se i s případem, kdy horník musí skončit s prací v dole kvůli dopadu práce na zdraví; pak dojde ke snížení počtu směn o 319 v dole a o 219 v uranovém dole.

Odpůrcem této novely je zejména Ministerstvo financí, které se obává, že by mohly obdobné požadavky vznášet i další skupiny zaměstnanců.

Přečtěte si informace také o dalších novinkách a změnách v legislativě z pera JUDr. Dušana Ružiče, Ph.D., z advokátní kanceláře Ružič & Partneři v časopise Statutární zástupce firmy, jediném titulu svého druhu u nás, který právě úspěšně pokračuje již pátým ročníkem.