Novela zákoníku práce se blíží

1. 4. 2016

Novela zákoníku práce, jež by měla být účinná k 1. dubnu roku 2017, pomalu nabývá konkrétních obrysů. Novelu bude nyní posuzovat vláda a Sněmovna.

Jednou z významných „novinek“ by mělo být zrušení karanční doby, tedy prvních tří neplacených dní dočasné pracovní neschopnosti. Pokud návrh projde, měli by zaměstnavatelé znovu vyplácet nemocenskou i v prvních dnech nemoci. Zároveň by se tím snížily odvody na nemocenské pojištění. Pravidla pro vyplácení nemocenské v prvních dnech choroby by se tak změnila poprvé od roku 2008.

Nový by měl být také způsob vypočítávání dovolené, a to po více než 50 letech. Podle novely zákoníku práce by měli mít zaměstnanci nárok na dovolenou dle odpracovaných hodin, zatímco dosud byla určujícím kritériem směna. V praxi však docházelo k tomu, že zatímco některým pracovníkům „nahradila“ dovolená jen 6 hodin, jiným až 12. To by měla novela zákoníku práce změnit.

Seznamte se s povinnostmi i právy zaměstnavatele detailněji na našem semináři Novela zákoníku práce. Zjistěte, jak změny správně aplikovat v praxi a jaké legislativní novinky připravuje vláda!