Objem veřejných zakázek v 1.Q rostl, posílilo stavebnictví

16. 5. 2014

První čtvrtletí přineslo z veřejných zdrojů více peněz pro českou ekonomiku, než tomu bylo v minulosti, jak ve své zprávě uvedlo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR.

Vzrostl finanční objem výběrových řízení vypsaných na nové zakázky i zadaných zakázek. Oproti předchozím obdobím se podle MMR v prvním čtvrtletí 2014 viditelně změnila struktura veřejných zakázek. Významně posílil příliv zakázek do českého stavebnictví. Vyplývá to z nejnovější analýzy společnosti CEEC Research, která vychází z aktuálních údajů Věstníku veřejných zakázek.
 
Vypsaných výběrových řízení na nové zakázky v letošním prvním čtvrtletí oproti stejnému období loni přibylo téměř o pětinu (18,7 %). Veřejné instituce vypsaly 1820 soutěží. Aktivnější byly jen v prvním čtvrtletí 2012, tedy před účinností transparenční novely zákona o veřejných zakázkách. S počtem oznámených soutěží vzrostl také objem financí, který hodlají ministerstva, regionální úřady, sdružení a další subjekty utratit. Jde o více než 53 miliard korun, což je nárůst o 14,7 % oproti 1. čtvrtletí 2013.
 

Přečtěte si i další zajímavé informace z MMR ČR a praktické návody pro lepší orientaci ve světě veřejných zakázek v časopise Veřejné zakázky v praxi, nezávislém odborném dvouměsíčníku, který právě úspěšně vstupuje do druhého ročníku.