Podnikatelské subjekty prodávající lihoviny by nově měly žádat o koncesi

29. 3. 2013

Dne 6. března 2013 projednala česká vláda zavedení koncesí na prodej lihovin reagující na metanolovou aféru v loňském roce, konkrétně schválila návrh novely živnostenského zákona a nového zákona o povinném značení lihu.

Dosavadní koncesovaná živnost „výroba a úprava kvasného lihu, konzumního lihu, lihovin a ostatních alkoholických nápojů (s výjimkou piva, ovocných vín, ostatních vín, medoviny a ovocných destilátů získaných pěstitelským pálením)“ se rozšiřuje o „prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin“.

Podnikatelské subjekty prodávající lihoviny, konzumní a kvasný líh budou povinny do šesti měsíců požádat živnostenský úřad o koncesi. Tato bude mít zejména evidenční charakter, zřejmě nebude požadována odborná či jiná zvláštní způsobilost pro její získání.

Návrh zákona o povinném značení lihu pak stanoví povinnost značení lihu pro účely správy spotřební daně z lihu a další podmínky nakládání s lihem, které mají zamezit nelegální výrobě lihu a daňovým únikům. Např. určí maximální možný objem spotřebitelského balení lihu na 1 litr (resp. 3 litry, pokud se jedná o nádobu vyrobenou ze skla) z dosavadních 6 litrů, nově je definován pojem neznačený líh, s nímž je zakázáno nakládat.

Přečtěte si informace také o dalších novelách a změnách v legislativě s dopady na podnikatelské subjekty u nás z pera renomovaného advokáta JUDr. Dušana Ružiče, Ph.D., a jeho kolegů v aktuálním čísle časopisu Statutární zástupce firmy, jediném titulu svého druhu na českém trhu, který právě s úspěchem vstoupil do svého druhého ročníku.