Poslanci schválili český adaptační zákon, čeká se už jen na podpis prezidenta

19. 3. 2019

Poslanecké sněmovna vyhověla návrhu Senátu a zrušila pokuty pro obce a úřady, pokud poruší český zákon o zpracování osobních údajů.

Již řadu měsíců probíhá schvalování českého adaptačního zákona k GDPR, které doprovázejí bouřlivé diskuze. Poté, co Senát neschválil návrh zákona z Poslanecké sněmovny a doporučil provést v zákoně několik změn, proběhlo další jednání poslanců. Ti se rozhodli částečně přistoupit na návrhy senátorů, a schválil proto zrušení pokut pro obce a úřady. Naopak nevyhověli Senátu v tom, aby byl Úřad pro ochranu osobních údajů odvolacím orgánem v případě sporů týkajících se svobodného přístupu k informacím. Nově tak bude ÚOOÚ moci přikázat danému úřadu, aby vydal požadované informace. Nový zákon již jen čeká na podpis prezidenta, a jakmile vyjde ve Sbírce zákonů, nabude účinnosti. 

Víte, jaké nové povinnosti vám adaptační zákon přinese? Jak budete muset nově upravit veškeré interní směrnice i smlouvy? Objednejte si Elektronický zpravodaj pro pověřence, který plní roli Vašeho hlídacího psa a Vy tak budete neustále v obraze!