Prezident v úterý podepsal novelu ZVZ

27. 2. 2015

Novela zákona o veřejných zakázkách navrhuje umožnit otevření i jedné doručené nabídky a zpřísnit požadavky na návrh na zahájení řízení u ÚOHS.

Celkem novela zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách, obsahuje více než třicet změn. Některé jsou opravdu „kosmetické“, jiné však nikoliv. Je znát snaha odstranit překážky týkající se čerpání evropských dotací, dále usnadnit činnost Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, což by mělo vést ke zrychlení přezkumného řízení v oblasti veřejných zakázek, rovněž se objevují změny snad v nejproblematičtější oblasti praxe, a to v dodatečných – hlavně stavebních – zakázkách (vícepracích).

Novela si klade za cíl zpřesnit specifikaci víceprací prostřednictvím definice podmínky objektivní předvídatelnosti v návaznosti na podmínku postupu zadavatele „s péčí řádného hospodáře“.

Dochází k rozšíření výčtu dílčích hodnoticích kritérií, jež je možné použít při výběru ekonomicky nejvýhodnější nabídky. Zadavatel bude oprávněn jako jedno z dílčích hodnoticích kritérií využít i hodnocení organizace, kvalifikace a zkušeností pracovníků podílejících se na plnění veřejné zakázky.

Potřebujete vědět, jakým způsobem postupovat v rámci zadávání zakázek malého rozsahu a jaké konkrétní kroky podniknout před a během výběrového řízení v roce 2015? Aktuální návody získáte v praktickém e-semináři Veřejné zakázky malého rozsahu v roce 2015.