Prezident vetoval služební zákon

10. 10. 2014

Prezident Miloš Zeman ve středu vrátil poslanecké sněmovně novelu služebního zákona, protože podle jeho názoru vyvolává ústavní pochybnosti. Navíc vetoval i zákon o dětských skupinách, protože nebyl spokojen se skutečností, že poslanci do návrhu nezakomponovali změny schválené Senátem.

Jádrem sporu mezi prezidentem a většinou v poslanecké sněmovně je zejména pasáž o politických náměstcích, kterou Miloš Zeman kritizoval již v projevu 2. září 2014. Dalšími problematickými body pak je samotná procedura projednávání tohoto stěžejního zákona, některá jeho zmocňovací ustanovení až po neurčité či nejasné definice, které v legislativě vytvářejí interpretační mezery. 

Premiér Bohuslav Sobotka byl dle svého vyjádření citovaného MF Dnes prezidentským vetem zaskočen, učiní nicméně vše pro to, aby novela začala platit již od 1. 1. 2015. Zaměstnavatelům z veřejné sféry tak mnoho času na adaptaci nezbude. Proto pro ně nakladatelství Forum vyvíjí aktualizovanou publikaci Metodický poradce pracovního práva, jejíž expertní výklad doplněný upozorněními na časté chyby je úskalími nové pracovněprávní legislativy bezpečně provede.