První fáze EET startuje za 3 dny! Babiš již oznámil chystané změny

28. 11. 2016

První vlna EET odstartuje naostro již od 1. 12. 2016. Již nyní se počítá se změnami, které nejen odbory nevítají s nadšením a budou dle nich vytvářet nerovné podmínky na trhu. Jaké změny a výjimky ze systému EET ministr financí Andrej Babiš, duchovní otec evidence v ČR, před necelým týdnem představil?

Ministr financí dnes poslancům navrhne několik pozměňovacích návrhů v elektronické evidenci tržeb. Zasadí se o to, aby z ní byli vyjmuti živnostníci, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250 000 Kč. Dále změny požaduje u e-shopů, kde by se EET netýkala plateb kartou prostřednictvím internetu. Odbory tyto novinky shledávají v mnoha oblastech jako špatné a kritizují je jako porušení principu rovných podmínek na trhu.

Tyto novinky představil ministr financí ve středu 23. listopadu na koaliční radě a chce je projednat rovnou ve Sněmovně bez předchozího představení vládě. Změny by dle Babiše měly začít platit od dubna 2017. Premiér Bohuslav Sobotka tento postup odsoudil a uvedl, že ho rozčílil. Věcně Babišův záměr dle něj měli posoudit nejprve premiérovi poradci.

EET spolu s kontrolním hlášením představují dva nové nástroje daňové správy tohoto roku, které měly vést k narovnání podnikatelského prostředí a omezení daňových úniků. Opozice již v minulosti EET kritizovala a varovala před ohrožením až likvidací drobných živnostníků. Dle údajů, jež zveřejnily pivovary, již svou činnost ukončily stovky jejich odběratelů, zejména menší a venkovské restaurace. Tento sektor spadá pod první vlnu EET, která odstartuje oficiálně již 1. 12. 2016.