První kontrolní hlášení DPH podána. Dávali jste pozor na citlivá data v emailech?

26. 2. 2016

Pozor na citlivá data, jež posíláte elektronickou poštou, varují odborníci firmy v souvislosti s podáváním prvních kontrolních hlášení. Do 25. 2. 2016 museli tuzemští podnikatelé odeslat první z nich. Experti však kritizují i další formální nedostatky normy, například povinnost advokátů poskytovat údaje o svých klientech. Také Ministerstvo financí ČR se snaží mírnit kritiku snížením výše pokut.

Podávání pouze elektronicky, avšak s hrozbou úniku citlivých dat

Kontrolní hlášení se zasílá v elektronické podobě. Za jeho podání v papírové formě hrozí pokuta až 2 000 korun. Dojde tím totiž k porušení zákona, který specificky vymezil tuto konkrétní podobu. S blížícím se termínem odevzdání se vyrojilo větší množství zpráv o potřebě klást důraz na zabezpečení citlivých informací, jež firmy odesílají emailem, zejména během elektronické komunikace firem se svými účetními. Jejich odcizení by pro ně mohlo vyvolat značné škody. Podobný problém mají advokáti. Ti jsou povinni podávat kontrolní hlášení obsahující podrobné údaje o svých klientech.

Elektronická pošta často obsahuje osobní údaje o zaměstnancích firem a další klíčová obchodní data nejen svá, ale i partnerů, jejichž zneužití by mohlo vést k fatálním následkům pro jednotlivé společnosti. Experti proto navrhují odesílanou komunikaci šifrovat na úrovni uživatele.

Kontrolní hlášení ve stínu EET

Kontrolní hlášení, jež vstoupilo v účinnost k 1. lednu 2016, představuje podle Babiše důležitější počin jeho ministerstva, ačkoli přijetí se dočkalo mnohem snadněji než EET. To samé platí u mediálního pokrytí. Oba mají sloužit jako nástroje v boji proti daňovým podvodům a navýšit přítok peněz do státní kasy. Ministr si od něj slibuje rychlejší přísun informací Finanční správě a včasný zásah proti případným karuselovým podvodům a dalším daňovým únikům, které dle odhadů činí až 80 miliard korun za rok. Obě novinky budí mezi podnikateli spíše negativní emoce. Nelíbí se jim větší kontrola ze strany státu ani přílišná byrokratičnost celého hlášení zejména v případě drobných podnikatelů.