Revoluce v zaměstnaneckých benefitech: Stravenkový paušál od 1. 1. 2021

3. 7. 2020

Vláda 22. 6. 2020 schválila návrh daňového balíčku s účinností od roku 2021. Jeho součástí je také zavedení stravenkového paušálu jakožto alternativy k současnému nejrozšířenějšímu zaměstnaneckému benefitu – stravenkám a podnikovému stravování.

Ministerstvo financí počítá s tím, že by zaměstnanci mohli místo stravenek dostávat peněžní částku, která bude stejně jako stravenky daňově zvýhodněná. Vedle závodních jídelen a současné možnosti platit prostřednictvím stravenek tak přibude třetí možnost. Tento zaměstnanecký benefit by tak mohl využít až milion zaměstnanců, kteří v současné době takovou možnost nemají (zejména malé firmy a OSVČ).

Změnu vítají především hotely a restaurace, které odvádějí stravenkovým společnostem nemalé provize ve výši 5 až 7 %. Zároveň pro ně tato nová varianta nepředstavuje takovou administrativní a časovou zátěž jako dosavadní stravenkový režim. Mezi odpůrce stravenkového paušálu patří kromě stravenkových společností také odbory, které se obávají možného zneužívání peněz zaměstnavateli.