Rok 2015 tradičně přinesl řadu legislativních změn

2. 1. 2015

Z novelizací zákonů, které vstupují od 1. 1. 2015 v platnost, zasáhnou korporátní prostředí zejména změny v oblasti daní. Klíčové novinky v zákoně o DPH přitom byly schváleny až na konci prosince 2014.

Kromě druhé nižší sazby ve výši 10 % se změny v oblasti daně z přidané hodnoty týkají zejména daňového přiznání, které musí být od ledna výhradně v elektronické podobě. Navíc se rozšíří aplikace režimu reverse charge, a to do oblastí dodávek telefonů, integrovaných obvodů, herních konzolí, tabletů, laptop, obilovin, technických plodin a surových i polozpracovaných kovů vždy, když základ daně překročí částku sta tisíce korun.

Novinky čekají zaměstnance i zaměstnavatele také v pracovněprávní oblasti. Penzistům se vrací sleva na dani z příjmů ve výši 24 840 korun ročně, navíc ji bude možné uplatnit i zpětně. Výjimkou je roční příjem nad 840 tisíc korun, který znamená povinnost zdanit i vlastní důchod. Dále se ruší daňové zvýhodnění pro zaměstnavatele, kteří přispívají svým zaměstnancům na životní pojištění, a to u smluv, které umožňují výběry naspořené částky před dovršením 60 let nebo po 60 měsících trvání smlouvy.

Pro řemeslníky a živnostníky od ledna platí maximální limit pro uplatnění výdajových paušálů 60% a 80% paušálů ve výši 1,2 milionu, respektive 1,6 milionu korun. Daňové zvýhodnění naopak získají společnosti, které provozují firemní školky.