Školky žádají vládu o peníze na rozšíření svých kapacit

12. 9. 2014

Mateřské školy musely letos kvůli nedostatečné kapacitě odmítnout na šedesát tisíc dětí. Stejně jsou na tom také některé základní školy. Proto žádají stát o peníze na rozšíření svých kapacit. Ve fondu ministerstva je však pouze třetina peněz, která by byla pro rozšíření všech zařízení potřeba.

Nedostatek míst pro děti trápí české školy a školky již delší dobu. Ministerstvo školství kontaktovalo zhruba na šest set institucí s žádostí o peníze na rozšíření a rekonstrukce objektů. Tím by se vyřešilo stále častější odmítání dětí, které nyní nejvíce pálí mateřské školy. Ty nejsou na nárůst počtu dětí kapacitně vybaveny.

Ministerstvo však nebude moci všem žádostem vyhovět, jejich počet už totiž dosáhl čísla pět set osmdesát.  Přesná částka, kterou školy a školky po ministerstvu požadují, ještě není známa, přesto ministr financí Andrej Babiš odhaduje, že se bude rovnat trojnásobku částky, jež ve fondech ministerstva skutečně je.

Již během října by mělo být jasno, která zařízení dotace dostanou. Ministerstvo začíná v současné době žádosti zpracovávat.

Chcete-li s dozvědět další užitečné a zajímavé informace z prostředí vedení mateřských škol, přečtěte si odborný měsíčník Poradce ředitelky mateřské školy, který nyní vstupuje již do čtvrtého ročníku.