Soud potrestal podnikatele, který nelegálně zaměstnával cizince

21. 2. 2017

Státní úřad inspekce práce (SÚIP) potrestal brněnského podnikatele za nelegální zaměstnávání cizinců, a to 10milionovou pokutou. Jedná se tak o nejvyšší sankci udělenou v roce 2016.

Jak uvedla zpráva SÚIP, podnikatel „umožnil 16 fyzickým osobám, cizincům vietnamské státní příslušnosti, výkon závislé práce dělníků ve výrobě mimo pracovněprávní vztah, a tím umožnil výkon nelegální práce.“ Jednalo se již o druhou pokutu, která byla tomuto podnikateli za nelegální zaměstnávání udělena.

Co se však týče celkového počtu nelegálních zaměstnanců, ten v České republice podle Cizinecké policie klesl. Zatímco v roce 2015 v Česku pracovalo „na černo“ přibližně 8 5000 cizinců, loni bylo zjištěnou pouze něco málo přes 5 000 případů. Nejčastěji se jednalo o přistěhovalce z Ukrajiny, Ruska, Kuvajtu a Vietnamu.

Víte, jak legálně a bez hrozby sankcí ze strany kontrolních orgánů cizince zaměstnat? Navštivte náš seminář Zaměstnávání cizinců v roce 2017 a seznamte se nejen s legislativou, ale i s odvodovými povinnostmi a daňovými aspekty zaměstnávání cizinců.