Spor o lesní školky eskaluje

31. 10. 2014

Ani několikeré petiční akce organizované Asociací lesních mateřských škol nedocílily zamítnutí návrhu zákona, který by fakticky znemožnil činnost těchto alternativních předškolních zařízení. Po prezidentském vetu představitelé vládní koalice prohlásili, že zákon přesto prosadí, záhy však k němu připraví novelu, která by existenci lesních školek umožnila. 

Opoziční ODS se nicméně v pátek podařilo hlasování o zákonu o dětské skupině odsunout. Proti přijetí zákona se postavili také poslanci TOP 09 a Úsvitu. Kamenem sváru jsou přísné hygienické předpisy, jež jsou v případě lesních mateřských škol fakticky nesplnitelné. Opozice vládu kritizuje za to, že komplikuje provoz fenoménu, který u nás i v zahraničí už několik let úspěšně funguje a že chce vědomě schválit nedokonalý zákon. Hlasování bylo přerušeno do úterý 4. listopadu.

Ačkoli výhrady k současné podobě zákona vyjadřují i někteří koaliční poslanci, hodlají ctít dohodu a zákon opětovně schválit v původním znění. Podle uvažovaná novela by pak nebyla registrace lesních školek povinná.

Nejen s právními dilematy, ale i s každodenními problémy v řízení mateřské školy ředitelkám pomáhá Poradce ředitelky mateřské školy, jedinečný odborný měsíčník z produkce Nakladatelství FORUM.