ÚOOÚ: Jako zaměstnavatel nemáte právo pořïzovat kopie OP nových zaměstnanců

23. 8. 2013

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) ve své dnešní tiskové zprávě občany varoval, aby ze zásady nikomu neposkytovali či neposílali kopie a skeny svých osobních dokladů. Riziko následného zneužití poskytnutých údajů a kopie dokladu jako takové je totiž podle úřadu značné.
 

Úřad ve zprávě dále výslovně zmínil běžnou praxi zaměstnavatelů: Ti si v souvislosti s nástupem nového zaměstnance pořizují kopie jeho občanského průkazu. Podle ÚOOÚ by však pořizování kopií osobních dokladů mělo být naprosto výjimečné a zaměstnavatel by ji po zaměstnanci neměl nikdy vyžadovat. Má totiž pouze možnost údaje z průkazu ověřit.

Chcete-li se v pozici zaměstnavatele vyvarovat podobných chyb při interpretaci legislativních požadavků, za které hrozí vysoké pokuty zejména ze strany inspekce práce, pořiďte si publikaci
Zákoník práce: Metodický poradce pracovního práva. Její odborný výklad je založen na expertní interpretaci zákoníku práce a související legislativy, jakož i judikatury. Příklady z praxe a upozornění na časté chyby přitom problematiku názorně přibližují každodenním potřebám personalisty.