Vláda schválila zavedení třetí sazby DPH

4. 7. 2014

V souladu se svým programovým prohlášením předevčírem kabinet Bohuslava Sobotky schválil zavedení nové destiprocentní sazby DPH pro knihy, nenahraditelnou kojeneckou výživu a léky. Tato druhá snížená sazba daně z přidané hodnoty by měla začít platit od 1. 1. 2015.

 

Vládní koalice se na snížení sazby u těchto položek dohodla v už polovině dubna, přičemž ČSSD v rámci kompromisní dohody ustoupila od svého požadavku, aby nová sazba daně byla pouhých 5 %. Z původního plánu zmizely také pleny, protože na ně Česká republika nemá vyjednanou výjimku u Evropské unie.
 
Zákon o DPH dále předpokládá zachování základní i snížené sazby a zároveň ruší zavedení jednotné 17,5% sazby DPH, která měla podle rozhodnutí Nečasovy vlády platit od 1. 1. 2016. Podle ministerstva financí budou tyto změny pro státní rozpočet znamenat ztrátu ve výši 2,9 miliard korun, přičemž největší dopad bude mít snížení sazby u léčiv.
 
Kabinet ve středu také schválil návrh na slevu na dani pro pracující důchodce a zvýšení slev za druhé a třetí dítě o 200 a 300 korun měsíčně. Navíc plánuje zavést dvoumilionový strop u daňových paušálů pro živnostníky.
 
Aby se Vaše organizace stihla včas připravit na všechny navrhované změny, připravilo nakladatelství Forum aktualizovaného průvodce DPH: Aktuální výklady a komentáře. Jeho expertní výklad tematicky pokrývá celou problematiku DPH v České republice a daňovým účetním i finančním ředitelům přináší praktické účetní postupy a upozornění na časté chyby v každé situaci.