Vláda zvýšila minimální mzdu na 11 tisíc korun

7. 10. 2016

Na návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové vláda odsouhlasila historicky nejvyšší zvýšení minimální mzdy. Oproti stávajícím 9 900 korunám bude od ledna 2017 měsíční mzda 11 tisíc korun, což činí 38,2 % mzdy průměrné. Spodní hranice hodinové odměny pak vzroste z 58,70 na 66 korun.

Rozhodnutí má podle premiéra Bohuslava Sobotky podpořit zaměstnance a jejich kupní sílu. Cílem je také dostat Českou republiku na úroveň vyspělejších ekonomik ostatních evropských zemí. Zvyšují se i minimální sazby pro jednotlivé stupně takzvané zaručené mzdy, která platí v praxi pro většinu zaměstnanců. Je odstupňována podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce.

Od příštího roku zároveň skončí nižší sazby minimální mzdy pro invalidní důchodce při omezeném pracovním uplatnění a začnou pro ně platit stejné sazby jako pro běžné zaměstnance. Snížení bude firmám vykompenzováno možností získat vyšší příspěvek na každého pracovníka s handicapem.

Novela zákoníku práce 2017 zásadním způsobem mění i další práva a povinnosti zaměstnavatelů. Připravte se včas na radikální změny a vyhněte se tak vysokým sankcím na konferenci Zásadní novela zákoníku práce 2017 a její dopad na zaměstnavatele!