Vývoz v Česku nadále poroste, avšak exportní firmy hlásí nedostatek pracovníků

4. 7. 2016

Český export se od začátku tohoto roku může chlubit stávajícím růstem, přesto se firmy působící v této sféře potýkají s několika komplikacemi. Jednou z nich je i nedostatek pracovní síly. Vyplývá to z výsledků průzkumu Asociace malých a středních podniků ČR. V důsledku toho dokonce musejí odmítat nové zakázky.

Řada vývozních firem v České republice bojuje s nedostatkem zaměstnanců. Dle průzkumu ASMP tato obava zaujímá čtvrtou příčku v žebříčku mapujícím největší problémy českého vývozu ovlivňujícího jeho růst. Z oslovených firem to jako hrozbu chápe 10 % dotázaných - tedy téměř každá desátá vývozní společnost.

Vrchní tři pozice v žebříčku obsadily na prvním místě regulace a byrokracie (17 %), dále rostoucí náklady (15 %) a na třetím místě skončil nesoulad s místními předpisy (13 %). Právě čtvrtá komplikace, hledání zaměstnanců, by mohla mít dopad na počet pobídek ze zahraničí.

Regulace seznamu vévodí. Legislativa se v této oblasti v letošním roce také mění. Již 1. 5. 2016 začal platit nový celní kodex EU, na nějž za pár týdnů naváže zcela nový celní zákon ČR. Připravte se na něj na semináři pod vedením zkušeného odborníka Marka Reinohy, a to již 9. 8. 2016 v Praze.