Za nelegální zaměstnávání padly vloni pokuty v celkové výši 163 milionů

22. 2. 2013

Ministerstvo práce a sociálních věcí uložilo jen za loňský rok tuzemským firmám pokuty za nelegální práci v úhrnné výši 163 milionů korun. Podle tiskové zprávy ministerstva bylo vloni provedeno 35,5 tisíce kontrol. 

Kontroly odhalily více než pět tisíc nelegálně zaměstnaných, z toho dvě třetiny tvořili Češi a pouze čtyři stovky představovali lidé z jiných členských států EU. V charakteru provinění tvořily největší část simulované obchodní vztahy namísto řádné pracovní smlouvy (10,8 %), tzv. "nucené živnosti". Nejčastějšími hříšníky byly firmy podnikající ve stavebnictví.
 
Ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová prohlásila, že kontroly zaměřené na odhalování
nelegální  práce považuje za zásadní. Státní úřad inspekce práce proto na svou další práci obdrží peníze z projektu DONEZ, který končí v září. Ministerstvo navíc připravuje novelu, která si klade za cíl minimalizovat administrativu spojenou s kontrolami.
 
Na kontrolu ze strany inspekce práce vás důkladně připraví publikace Zákoník práce: Metodický poradce pracovního práva. Díky ní se dozvíte, jaké jsou v průběhu kontrol pravomoci a povinnosti vaší firmy i orgánu státní správy, a především získáte jistotu, že vaše pracovněprávní dokumentace je ve 100% souladu se zákonem.