Srpen přinesl rekordní výši přebytku rozpočtu, nejvyšší od vzniku ČR

2. 9. 2016

Rekordní výše českého přebytku rozpočtu - v tomto duchu se nese celá řada ekonomických zpráv v Česku. Jen pár měsíců před koncem roku vystoupal až na 81,2 miliardy korun. V červenci dostáhl hodnoty 75,6 miliard korun. Ministerstvo financí zdůraznilo, že jde o nejlepší srpnový přebytek od vzniku samostatné České republiky. Navýšení podle slov MF ČR vyvolal růst daňových příjmů. Dále za ním stojí také pokles investic.
 

Loňský srpnový přebytek dosáhl výše 19 miliard korun. Celkové příjmy rozpočtu meziročně narostly o 43 miliard na 859,3 miliardy korun. Celkové výdaje se snížily o 19,2 miliard. Ministr financí Andrej Babiš zdůraznil, že jde o nejlepší výsledek hospodaření země od její samostatnosti v roce 1993. Kladně v tomto procesu ohodnotil fungující Finanční správu, jež stojí za rostoucím výběrem daní. Rozpočet na celý tento rok paradoxně počítal se schodkem ve výši 70 miliard korun.

 

Například vyšší růst daní z příjmu právnických osob ovlivňuje vysoká zaměstnanost a také zrychlující se nárůst mezd. Také domácnosti více utrácejí, což přispívá k vyššímu odvodu daní. Na lepším výsledku hospodaření se však také významně podepsaly nižší veřejné investice. V tomto roli hraje delší příprava nových projektů, jež jsou financovány z prostředků evropských fondů, a také problematická EIA, posudky o dopadu staveb na životní prostředí. Dále je poukazováno i na roli nových finančních opatření, například kontrolní hlášení a přenesení daňové povinnosti.