Zvýšení minimální mzdy od 1. 1. 2018

22. 9. 2017

Na návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové vláda odsouhlasila zvýšení minimální mzdy. Oproti stávajícím 11 000 korunám bude od ledna 2018 měsíční mzda 12 200 Kč. Spodní hranice hodinové odměny pak vzroste z 66 na 73,20 korun.

Rozhodnutí má podpořit zaměstnance a jejich kupní sílu. Cílem je také dostat Českou republiku na úroveň vyspělejších ekonomik ostatních evropských zemí. Valorizují se rovněž nejnižší úrovně zaručené mzdy pro zaměstnance ve veřejné správě a zaměstnance, jejichž mzdu neupravují kolektivní smlouvy.

Minimální mzda se naposledy zvyšovala před rokem; k 1. 1. 2017 stoupla z 9 900 Kč na 11 tisíc Kč. Cílem zvyšování minimální mzdy je přiblížit její úroveň ke 40 % průměrné mzdy. Podle ministryně Michaely Marksové se práce musí vyplatit. I přesto je však minimální mzda v České republice jedna z nejnižších ve srovnání s ostatními státy Evropské unie. Nižší mzda je tak jen v Litvě, Lotyšsku, Rumunsku a Bulharsku.

Jaké další změny čekají zaměstnavatele? Největším strašákem je aktuálně GDPR, které přináší změny do každodenní personalistické praxe. Přihlaste se na praktický seminář Nakládání s osobními údaji zaměstnanců ve světle GDPR a buďte připraveni!