Zvýšení sazeb zahraničního stravného od 1. 1. 2016

4. 12. 2015

Nová vyhláška vlády mění výši sazeb stravného při pracovní cestě do vybraných zemí jako USA, Číny nebo Hongkongu. Zaměstnavatelé tak budou nově muset svým zaměstnancům na pracovní cestě připlatit, na rozdíl od letošního roku, kdy zůstaly sazby stejné jako v roce 2014.

Sazba zahraničního stravného vychází vždy z informací o cenách jídel a nápojů ve veřejných stravovacích zařízeních střední kvalitativní třídy, ve vybraných regionech, jako je Asie, Afrika či Latinská Amerika, se pak sazby odvíjejí od cen ve stravovacích zařízeních první kvalitativní třídy. Konkrétní výše stravného pro zaměstnance je vždy také určena délkou pracovní cesty: trvá-li více než 18 hodin, má zaměstnanec nárok na základní sazbu, zatímco v případě pracovní cesty, která je kratší než 12 hodin, dostane zaměstnanec jen třetinu základní sazby.

Seznamte se s problematikou zahraničního stravného a cestovních náhrad detailněji na našem webináři Cestovní náhrady v roce 2016. Webinář zodpoví ty nejpalčivější dotazy a zaměří se také na aktuální změny v kapesném při zahraničních cestách.