K 1. 11. 2017 došlo k výraznému posílení významu výstupních prohlídek, které jsou prováděny v souvislosti se skončením pracovněprávního vztahu nebo změnou druhu práce, a jichž účelem je zjištění zdravotního stavu zaměstnance v době ukončení výkonu práce, a to s důrazem na zjištění takových změn zdravotního stavu, u kterých lze předpokládat souvislost se zdravotní náročností vykonávané práce.
V rámci výstupní prohlídky není vydáván lékařský posudek o zdravotní způsobilosti, neboť se v jejím rámci sleduje změna zdravotního stavu zaměstnance v důsledku výkonu práce, ale pouze lékařská zpráva.
Předchozí právní úprava stanovila, že se výstupní prohlídka provádí pouze tehdy, pokud o to požádá zaměstnanec, nebo pokud tak stanoví zvláštní právní předpis. Tato úprava byla zrušena, a nyní se výstupní prohlídka provádí vždy (na žádost zaměstnavatele) při
Výstupní prohlídku lze provést při ukončování pracovněprávního vztahu nebo při změně druhu práce také bez výše uvedených okolností (např. při ukončování prací zařazených do kategorie 2), uzná-li to zaměstnavatel za vhodné.
Při vysílání zaměstnance na výstupní pracovnělékařskou prohlídku musí zaměstnavatel vybavit zaměstnance žádostí o provedení prohlídky, určené poskytovateli, která musí mimo jiné obsahovat také údaje o pracovním zařazení zaměstnance, údaje o druhu práce, režimu práce, o rizikových faktorech ve vztahu ke konkrétní práci, a údaje o míře rizikových faktorů pracovních podmínek vyjádřené kategorií práce podle jednotlivých rozhodujících rizikových faktorů pracovních podmínek.