výstupní prohlídka provádí vždy (na žádost zaměstnavatele) při
Výstupní prohlídku lze provést při ukončování pracovněprávního vztahu nebo při změně druhu práce také bez výše uvedených okolností (např. při ukončování prací zařazených do kategorie 2., uzná-li to zaměstnavatel za vhodné.
Cílem výstupní prohlídky není posouzení zdravotní způsobilosti k práci, ale jen zjištění aktuálního zdravotního stavu zaměstnance v době ukončení výkonu práce a zaznamenání případných změn zdravotního stavu, u kterých se předpokládá souvislost se zdravotní náročností dosud vykonávané práce. Proto nemůže být dokladem o provedení výstupní prohlídky lékařský posudek o zdravotní způsobilosti.
Postačující je provedení záznamu do zdravotnické dokumentace a vydání potvrzení o provedené výstupní prohlídce jak pro potřeby zaměstnavatele, tak posuzovaného zaměstnance, a to pro případ uplatňování nároků na odškodnění při vzniku nemoci z povolání nebo následků pracovního úrazu, nebo pro zajištění návaznosti dalších zdravotních služeb, pokud budou zjištěny změny zdravotního stavu vyžadující další odborné vyšetření a léčbu.