Dohoda o rozvázání pracovního poměru s uvedením důvodu jejího uzavření

Vzory

Odkazy

Komentáře

Pokud o to zaměstnanec požádá, musí být v dohodě o rozvázání pracovního poměru uveden důvod jejího uzavření.

Zaměstnanci v souvislosti s uzavíráním dohody o rozvázání pracovního poměru zpravidla žádají o uvedení jejího důvodu tehdy, je-li tímto důvodem některý z výpovědních důvodů uvedených v § 52 písm. a)–d) zákoníku práce. Je-li totiž na základě některého z těchto důvodů uzavřena dohoda o rozvázání pracovního poměru, vzniklo zaměstnanci právo na odstupné ve stejné výši, jako kdyby podle příslušného důvodu dostal výpověď.

Na uvedení důvodu uzavření dohody přímo do jejího textu může mít zaměstnanec zájem také v souvislosti s ustanovením zákona o zaměstnanosti, podle nějž přísluší uchazeči o zaměstnání, který rozvázal svůj poslední pracovněprávní vztah dohodou uzavřenou bez vážného důvodu, nižší podpora v nezaměstnanosti.

Mezi důvody, které jsou uznávány jako vážné důvody k rozvázání pracovněprávního vztahu, řadí zákon o zaměstnanosti důvody spočívající v:

Vede-li tedy zaměstnance k uzavření dohody o rozvázání pracovního poměru některý z uvedených důvodů, může zaměstnavatele požádat, aby byl důvod v dohodě přímo uveden. Pokud poté zaměstnanec, resp. uchazeč o zaměstnání prokáže existenci uvedeného důvodu v rámci případného řízení o podpoře v nezaměstnanosti, které povede úřad práce, vznikne mu nárok na podporu v nezaměstnanosti ve standardní, tedy nesnížené výši.