Odstoupení od smlouvy je jednostranné právní jednání. Pracovní smlouva se na jeho základě od počátku ruší. Na pracovní smlouvu se hledí tak, jako by nikdy nebyla uzavřena. Pracovní poměr tedy v případě odstoupení nikdy nevznikl.
Odstoupení od pracovní smlouvy musí být provedeno písemně, jinak se k němu nepřihlíží. Odstoupení musí být doručeno zaměstnanci do vlastních rukou.
Zákoník práce zakládá přímo zaměstnavateli právo odstoupit od pracovní smlouvy v případě, že se zaměstnanec v den sjednaného nástupu do práce nedostaví a zaměstnavatel se ani do týdne nedozví o překážce, který zaměstnanci v nástupu do práce bránila.
Právo zaměstnavatele odstoupit od pracovní smlouvy může být smluvně založeno i pro jiné případy. Ujednání o právu odstoupit od pracovní smlouvy by mělo předpokládat důvody, za nichž může zaměstnavatel od smlouvy odstoupit. Pokud tyto důvody nastanou, může zaměstnavatel od smlouvy odstoupit nejpozději do dne, který předchází dni sjednanému jako den nástupu do práce. V odstoupení je třeba uvést důvod, proč zaměstnavatel od smlouvy odstupuje.
Právní úprava vyžaduje, aby vstupní lékařská prohlídka byla provedena před vznikem pracovního poměru (a v případě rizikových prací i před vznikem vztahu založeného dohodou o práci konané mimo pracovní poměr). Jelikož pracovní poměr vzniká dnem, který je sjednán jako den nástupu do práce, je připuštěno, aby zaměstnavatel vyslal zaměstnance na vstupní prohlídku po uzavření pracovní smlouvy (pokud je to před dnem nástupu do práce). Pro případ nezpůsobilosti zaměstnance (případně odmítnutí podrobit se vstupní prohlídce) je vhodné ve smlouvě zakotvit právo zaměstnavatele na odstoupení od smlouvy.