Oznámení zaměstnavatele, že trvá na dalším trvání pracovního poměru

Vzory

Odkazy

Komentáře

K bodu 1.:

Vzor je obdobně použitelný i v případě, kdy ze strany zaměstnance dojde k rozvázání pracovního poměru zrušením ve zkušební době nebo výpovědí a zaměstnavatel má za to, že je tento úkon neplatný.

K bodu 2.:

Chce-li zaměstnavatel dosáhnout určení, že pracovní poměr byl ze strany zaměstnance rozvázán neplatně, musí v prvé řadě zaměstnanci oznámit, že jeho rozvazovací úkon považuje za neplatný, a se zřetelem na relativní neplatnost právních úkonů (§ 20 zákoníku práce), která se v pracovněprávních vztazích uplatňuje, se této neplatnosti dovolat. V dovolání se neplatnosti musí zaměstnavatel specifikovat důvod neplatnosti rozvazovacího úkonu (takovým důvodem může být například rozpor se zákonem spočívající v nedodržení některého z důvodů předepsaných pro okamžité zrušení pracovního poměru, v doručení zrušení ve zkušební době až po uplynutí zkušební doby, v nedodržení zákonem předepsané písemné formy atd.).

K bodu 3.:

Podle zákoníku práce platí, že pokud zaměstnavatel bez zbytečného odkladu sdělí zaměstnanci, že trvá na tom, aby zaměstnanec dále konal svou práci, pracovní poměr trvá i nadále.

Lhůtu „bez zbytečného odkladu“ je třeba specifikovat s přihlédnutím ke konkrétním okolnostem. Za rozumně očekávatelné lze zřejmě s ohledem na nutnost určitého právního posouzení situace považovat doručení písemného oznámení o trvání na dalším konání práce do týdne nebo nejpozději do 10 dnů ode dne doručení zrušovacího úkonu. Pokud zaměstnanec nevyhoví výzvě zaměstnavatele, aby nadále konal svou práci, odpovídá za škodu, která zaměstnavateli v důsledku jeho protiprávního jednání vznikla.

Zůstane-li i na základě doručení oznámení o trvání na dalším konání práce otázka trvání pracovního poměru mezi smluvními stranami sporná, tedy pokud zaměstnanec navzdory tomu, že zaměstnavatel trvá na dalším konání prací, setrvá na tom, že pracovní poměr byl rozvázán platně a skončil, může se zaměstnavatel obrátit na soud s návrhem na určení, že byl pracovní poměr rozvázán neplatně. Tento návrh (žalobu) musí zaměstnavatel podat nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr v důsledku sporného rozvázání skončit.