Pokud těhotná zaměstnankyně, zaměstnankyně, která kojí, nebo zaměstnankyně-matka do konce devátého měsíce po porodu koná práci, kterou nesmějí být tyto zaměstnankyně zaměstnávány nebo která podle lékařského posudku (nikoliv nutně vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb) ohrožuje její těhotenství nebo mateřství, musí dle zákoníku práce zaměstnankyni zaměstnavatel převést na jinou vhodnou práci, a to na dobu, v níž trvá důvod nemožnosti výkonu původní práce (těhotenství / ranné mateřství / kojení).
Práce zakázané těhotným zaměstnankyním jsou uvedeny v § 2 vyhlášky o zakázaných pracích a pracovištích (viz odkazy), práce zakázané matkám do 9 měsíců po porodu vymezuje § 4 stejné vyhlášky a práce zakázané kojícím ženám pak její § 3.
Povinnost k převedení na jinou práci je aktivována v momentě, kdy se zaměstnavatel dozví o těhotenství zaměstnankyně, jestliže jde o důvod převedení spočívající v zakázané povaze vykonávané práce (již od tohoto momentu zaměstnavatel nemůže zaměstnankyni práci přidělovat). Pokud je důvodem převedení na jinou práci ohrožení těhotenství či mateřství zaměstnankyně, konstatované v lékařském posudku, vzniká zaměstnavateli povinnost převést zaměstnankyni předložením tohoto posudku.
Zaměstnavatel musí zaměstnankyni převést na práci, která je pro ni vhodná vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu a schopnostem a pokud možno i k její kvalifikaci. Zdravotní způsobilost zaměstnankyně k výkonu nové práce je třeba zpravidla prověřit prostřednictvím pracovnělékařské prohlídky.
Pokud zaměstnankyně dosahuje po převedení nižšího výdělku než předtím, nenáleží ji doplatek od zaměstnavatele, ale za splnění podmínek stanovených v zákoně o nemocenském pojištění ji bude vyplácen vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství (dávka nemocenského pojištění).
Převedení na jinou práci je zaměstnavatel povinen se zaměstnankyní předem projednat. Předmětem projednání musí být především důvod převedení a doba jeho trvání. Dochází-li převedením zaměstnankyně ke změně pracovní smlouvy (druhu práce), je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnankyni písemné potvrzení o důvodu převedení na jinou práci a době jeho trvání (viz samostatný vzor a komentář k němu).
Jestliže zaměstnavatel zaměstnankyni převádí na jinou práci, než odpovídá pracovní smlouvě, a zaměstnankyně s takovým opatřením nesouhlasí, může ji zaměstnavatel převést jen po projednání s odborovou organizací.
Převedení na jinou práci je jednáním vedoucím ke změně pracovního poměru. Jedná se tedy o písemnost, která musí být zaměstnankyni doručena do vlastních rukou.