Naturální mzda může být zaměstnanci poskytována jen na základě jeho souhlasu. Zákon ovšem netrvá na tom, aby tento souhlas byl dán písemně. Pokud tedy zaměstnavatel se zaměstnancem za účelem udělení souhlasu uzavře dohodu, nemusí být uzavřena písemně a může být platně učiněna i ústně.
Vzor je určen pouze pro zaměstnavatele tzv. podnikatelské sféry, tedy zaměstnavatele, kteří odměňují své zaměstnance mzdou, a nikoli platem.
Zaměstnanci musí být podle zákoníku práce vedle naturální mzdy vždy poskytnuta mzda v penězích, která nesmí být nižší než minimální mzda nebo příslušná úroveň zaručené mzdy. Aktuální výše minimální mzdy i jednotlivých úrovní zaručené mzdy je stanovena v nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, ve znění pozdějších předpisů, s každoroční změnou – zvýšením minimální mzdy a nejnižších úrovní zaručené mzdy, vždy od 1.1. následujícího kalendářního roku (poslední novela č. 286/2017 Sb.).
Dohoda musí obsahovat vymezení toho, v čem bude poskytování naturální mzdy spočívat. Podle zákoníku práce se přitom může jednat o výrobky, výkony, práce nebo služby. Poskytuje-li zaměstnavatel zaměstnanci jako naturální mzdu výrobky, nesmí se jednat o lihoviny, tabákové výrobky nebo jiné návykové látky.
V praxi bývá naturální mzda nejčastěji poskytována v podobě běžně zužitkovatelných komodit, jako jsou potraviny, uhlí, dříví apod.
Rozsah poskytnuté naturální mzdy musí být přiměřený potřebám zaměstnance.
Poskytnutá naturální mzda musí být vždy vyjádřena v penězích, a to tak, aby odpovídala ceně, kterou zaměstnavatel obvykle účtuje za srovnatelné výrobky, výkony, práce nebo služby svým zákazníkům, obvyklé ceně určené podle zákona o oceňování majetku nebo částce, o kterou je úhrada zaměstnance za výrobky, výkony, práce nebo služby poskytnuté zaměstnavatelem nižší než obvyklá cena.