I v případě, že má zaměstnavatel zájem na provádění srážek ze mzdy zaměstnance například k úhradě, kterou zaměstnanci platí za stravenky nebo závodní stravování, nemohou být srážky prováděny automaticky, ale jen na základě písemně uzavřené dohody o srážkách ze mzdy/platu zaměstnance.
Výše srážek nesmí být vyšší, než kolik by činily srážky ze mzdy při výkonu soudního rozhodnutí.
Podle ustanovení § 278 občanského soudního řádu nesmí být ze mzdy sražena tzv. základní nezabavitelná částka. Její výpočet upravuje nařízení vlády č. 595/2006 Sb. Z čisté mzdy, která zbude po odečtení základní nezabavitelné částky, může být ze mzdy sražena jen jedna třetina. Pokud by se jednalo o přednostní pohledávky, uvedené v § 279 odst. 2 občanského soudního řádu, mohou být sraženy dvě třetiny. Přesáhne-li ovšem zbytek čisté mzdy, který zůstane po odečtení základní nezabavitelné částky, částku vypočítanou podle § 2 nařízení vlády č. 595/2006 Sb., srazí se tato část mzdy bez omezení.
Občanský zákoník k úpravě nejvyšší přípustné srážky ještě doplňuje, že nesmí přesáhnout polovinu mzdy nebo platu, z nějž jsou srážky prováděny.
S účinností od 28. 2. 2017 byla tato dvojí limitace výše srážek ze mzdy, resp. tento druhý limit max. do výše poloviny mzdy nebo platu, zrušen novelou občanského zákoníku, zákonem č. 460/2016 Sb. Touto novelou byl rovněž tak zrušen zákaz započtení pohledávky proti pohledávce mzdy, platu, odměny ze smlouvy o výkonu závislé práce zakládající mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem obdobný závazek a náhradě mzdy nebo platu ve výši přesahující jejich polovinu.