Zaměstnavatel má dle občanského soudního řádu povinnost vydat zaměstnanci končícímu zaměstnanci potvrzení o prováděných exekučních srážkách, přičemž to stejné platí také v případě, kdy zaměstnanec souběžně se stávajícím zaměstnáním navazuje nový základní pracovněprávní vztah s jiným zaměstnavatelem.
V případě skončení pracovního poměru či vztahu založeného dohodou o pracích konaných mimo pracovní poměr vydává zaměstnavatel povinně zaměstnanci potvrzení o zaměstnání (zápočtový list), jehož povinnou součástí jsou také údaje o prováděných srážkách ze mzdy zaměstnance. Výše popsanou informační povinnost tedy zaměstnavatel splní vydáním potvrzení o zaměstnání.
V případě navázání souběžného pracovněprávního vztahu zaměstnancem zaměstnavatel nevydává zaměstnanci potvrzení o zaměstnání, a tak je třeba údaje o nařízených exekučních srážkách obsáhnout ve zvláštním potvrzení, které zaměstnavatel vydá zaměstnanci.
Potvrzení musí dle zákona obsahovat informace o tom,
Uvádění dalších informací v komentovaném potvrzení není potřebné, neboť nový zaměstnavatel má následně povinnost oznámit soudu či jinému orgánu skutečnost, že se dozvěděl o srážkách, přičemž mu soud (exekutor, správní orgán,…) následně doručí do vlastních rukou usnesení, ve kterém ho vyrozumí o nařízení výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy (o vydání exekučního příkazu), seznámí ho s dosavadním průběhem exekuce, zejména s výší dosud provedených srážek, uvede, jak vysoká je pohledávka, pro kterou mají být srážky dále prováděny, a jaké je její pořadí.
Následně soud či exekutor vyzve zaměstnavatele, aby ode dne, kdy mu bude usnesení podle tohoto odstavce doručeno, ve srážkách ze mzdy povinného pokračoval, a upozorní ho na všechny jeho povinnosti při výkonu rozhodnutí srážkami ze mzdy.
Pokud má povinný více plátců mzdy, vztahuje se exekuce na všechny mzdy.