Oznámení zaměstnance o čerpání rodičovské dovolené za účelem čerpání dávky otcovské (od 1. ledna 2022)

Vzory

Odkazy

Komentáře

Zaměstnanci účastnému na nemocenském pojištění vzniká za podmínek stanovených v zákoně o nemocenském pojištění nárok na dávku otcovské poporodní péče neboli otcovské.

Nárok na otcovskou vzniká

Dávka otcovské náleží zaměstnanci pouze v případě, pokud na ní nastoupí do 6 týdnů ode dne narození dítěte nebo od převzetí dítěte do péče. Nárok na otcovskou není závislý na čerpání mateřské dovolené matkou a přísluší i tehdy, kdy je matka s dítětem (nebo pouze jedno z nich) ze zdravotních důvodů umístěna v nemocnici.

Od 1. ledna 2022 platí, že se v případě hospitalizace narozeného dítěte ze zdravotních důvodů na straně dítěte nebo matky prodlužuje o počet kalendářních dnů trvání této hospitalizace období 6 týdnů ode dne narození dítěte, v němž může zaměstnanec na otcovskou nastoupit (potvrzuje na předepsaném tiskopise ošetřující lékař poskytovatele zdravotních služeb lůžkové péče). Otec tedy může v případě hospitalizace narozeného dítěte začít čerpat otcovskou i po uplynutí 6 týdnů od porodu, a to v období odpovídajícím počtu kalendářních dnů hospitalizace dítěte, maximálně však do 1 roku věku dítěte. Možný je ovšem i nástup na otcovskou za trvání hospitalizace dítěte (záleží na rozhodnutí zaměstnance).

Otcovská je poskytována jako peněžitá dávka nemocenského pojištění po dobu podpůrčí doby, která činí od 1. ledna 2022 2 týdny (dříve 1 týden), a to ve výši 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Po dobu dvou týdnů (14 kalendářních dnů) tedy zaměstnanci čerpajícímu rodičovskou dovolenou a splňujícímu zákonné podmínky náleží otcovská v uvedené výši.

Nástup na otcovskou nastane dnem, který pojištěnec určí v období 6 týdnů ode dne narození dítěte nebo ode dne převzetí dítěte do péče, případně v období prodlouženém dle výše uvedených pravidel.

Nárok na výplatu dávky je nutné uplatnit na předepsaném tiskopise „Žádost o dávku otcovské poporodní péče (otcovskou)“. Uvedené formuláře jsou dostupné v písemné podobě na pobočkách správy sociálního zabezpečení, resp. v elektronické podobě na webových stránkách správy sociálního zabezpečení. Zaměstnavatel je povinen přijmout od zaměstnance žádost o otcovskou a předat ji spolu s podklady potřebnými pro stanovení nároku na dávku a její výplatu, jakož i s údaji potřebnými pro výpočet výše dávky příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.

Z pohledu pracovního práva nebyla v souvislosti se zavedením otcovské vytvářena nová překážka v prací na straně zaměstnance. Zaměstnanec tudíž (pokud se tak rozhodne) čerpá rodičovskou dovolenou, kterou může obecně čerpat již od porodu dítěte (převzetí dítěte do péče), a to i přerušovaně či krátkodobě. Po uplynutí 2 týdnů podpůrčí doby se tedy zaměstnanec může vrátit do práce nebo čerpat rodičovskou dovolenou podle svého uvážení dál.

Stejně jako u všech ostatních překážek v práci na straně zaměstnance se i zde uplatní pravidlo, podle kterého je zaměstnanec povinen zaměstnavatele o překážce v práci včas informovat a požádat jej o pracovní volno (čerpání rodičovské dovolené), tedy o omluvení nepřítomnosti v práci. Zaměstnavatel je povinen této žádosti vyhovět. Spíše než o žádost se tak jedná o oznámení čerpání rodičovské dovolené zaměstnavateli.