Převedení zaměstnance na jinou práci pro prostoj

Vzory

Odkazy

Komentáře

O zvláštní překážku v práci na straně zaměstnavatele označovanou jako prostoj se jedná, pokud zaměstnavatel nemůže přidělovat zaměstnanci práci pro přechodnou závadu způsobenou poruchou na strojním zařízení, kterou zaměstnanec nezavinil, v dodávce surovin nebo pohonné síly, chybnými pracovními podklady nebo jinými provozními příčinami.

Zákoník práce umožňuje zaměstnavateli na dobu trvání překážky převést zaměstnance na jinou práci, tedy na práci jiného druhu, než si strany sjednaly v pracovní smlouvě, ovšem výhradně se souhlasem zaměstnance. Jde tedy ve své podstatě o dohodu zaměstnavatele a zaměstnance o dočasné změně druhu práce, která je jen formálně označovaná jako (většinově jednostranné) převedení zaměstnance na jinou práci.

Jestliže k převedení na jinou práci nedošlo, např. z důvodu jeho odmítnutí zaměstnancem, vzniká zaměstnanci po dobu, kdy z důvodu prostoje nepracuje, právo na náhradu mzdy ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku.

Jestliže naopak zaměstnanec s výkonem jiné práce souhlasil a k převedení došlo, což je vhodné písemně zaznamenat, vznikne mu právo na mzdu či plat podle jiné vykonávané práce. Je-li ovšem tato mzda či plat vzhledem k vykonávané práce nižší než mzda či plat, který zaměstnanec dostává za standardně vykonávanou práci, přísluší mu po dobu výkonu této jiné práce právo na doplatek ke mzdě či platu do výše jeho průměrného výdělku před zahájením výkonu jiné práce. Doplatkem se tedy nedorovnává nižší mzda jen do 80 % průměrného výdělku zaměstnance, ale do 100 % průměrného výdělku zaměstnance před převedením.

Jelikož jde o převedení se souhlasem zaměstnance, neuplatňuje se zde § 41 odst. 6 zákoníku práce, podle něhož je zaměstnanec povinen při jednostranném převedení zaměstnance na jinou práci přihlížet k tomu, aby tato práce byla pro něho vhodná vzhledem k jeho zdravotnímu stavu a schopnostem a pokud možno i k jeho kvalifikaci. Uvedené však neznamená, že by zaměstnanec mohl být převeden na práci, kterou není schopen vykonávat, případně k níž nemá potřebné předpoklady, ať již kvalifikační nebo (zejména) zdravotní.

Pokud je zaměstnanec převáděn na práci vykonávanou za odlišných podmínek, než ke kterým byla posouzena zdravotní způsobilost zaměstnance, měla by být před zahájením práce provedena vstupní pracovnělékařská prohlídka. Odlišnými podmínkami se rozumí navýšení rizikových faktorů nejméně o jeden nebo jejich změna, popřípadě zařazení k výkonu rizikové práce. Potřeba řádného posouzení zdravotního stavu zaměstnance s ohledem na rizika práce roste přirozeně v případech, kdy má prostoj, a tedy i výkon jiné práce, trvat delší dobu.