Dle úpravy účinné od 1. 1. 2021 může být zaměstnanci do následujícího roku převedena část dovolené za kalendářní rok, případě poměrné části dovolené za kalendářní rok (nikoliv dodatkové dovolené), na níž zaměstnanci vzniklo v příslušném roce právo (nejdříve v roce 2021), ovšem pouze v rozsahu, který přesahuje základní výměru 4 týdnů dovolené (4násobku stanovené či kratší týdenní pracovní doby), případně 6 týdnů dovolené u pedagogických pracovníků a akademických pracovníků vysokých škol.
Převod dovolené lze uskutečnit pouze na základě žádosti zaměstnance, pro kterou zákon předepisuje povinnou písemnou formu. Zaměstnavatel by při posuzování žádosti měl přihlížet k oprávněným zájmům zaměstnance, jejichž existenci však lze obecně dovozovat již z toho, že zaměstnanec vypracoval předmětnou žádost a doručil ji zaměstnavateli.
Posouzení žádosti a vyslovení souhlasu či nesouhlasu je v gesci zaměstnavatele. S ohledem na zásadu rovného zacházení by však nemělo docházet k nedůvodným rozdílům v přístupu zaměstnavatele k posuzování žádostí jednotlivých zaměstnanců.
Nadále je zachována výjimka zakotvující právo zaměstnavatele určit zaměstnanci čerpání dovolené až v následujícím kalendářním roce, pokud to odůvodňují naléhavé provozní důvody.
Čerpání dovolené odložené z naléhavých provozních důvodů i převedené na základě žádosti zaměstnance je zaměstnavatel povinen určit tak, aby byla tato dovolená vyčerpána nejpozději do konce následujícího kalendářního roku, pokud tomu nebrání uznání zaměstnance dočasně práce neschopným nebo jím čerpaná mateřská nebo rodičovská dovolená.